Osoby które posiadają firmy transportowe lub spedycyjne ponoszą na co dzień ogromną odpowiedzialność. Aby rozpocząć taką działalność każdy pracownik powinien posiadać odpowiednie certyfikaty. Czym jest Certyfikat Przewoźnika Drogowego i jak go uzyskać przekażemy Państwu w poniższym tekście.

Czym jest Certyfikat Przewoźnika Drogowego- dla kogo? po co?

Większość osób myśli, że certyfikat takowy powinien posiadać każdy kierowca który przewozi rzeczy. Nic bardziej mylnego, gdyż posiadanie takiego certyfikatu leży w kwestii przewoźnika, a nie kierowcy. Przede wszystkim Certyfikat Kompetencji Zawodowych powinna posiadać osoba prowadząca firmę. Bez tego żaden kierowca nie może starać się o odpowiednie certyfikaty. Oczywiście istnieje wyjątek od reguły i nie muszą posiadać takowego certyfikatu przewoźnicy którzy:

  • Nie przewożą więcej niż 9 osób liczone z kierowcą – jeśli jest to forma przewozu niezarobkowego.
  • Przewożą rzeczy pojazdami o masie całkowitej która nie przekracza 3,5 tony.
  • Zajmują się usługami sanitarnymi oraz ratownictwem medycznym.

Certyfikat Przewoźnika Drogowego- rodzaje.

Jeszcze niedawno Certyfikat Kompetencji Zawodowych rozróżniany był na 4 kategorie:

  1. Krajowy transport drogowy osób.
  2. Międzynarodowy transport drogowy osób.
  3. Krajowy transport drogowy rzeczy.
  4. Międzynarodowy transport drogowy rzeczy.

Obecnie jest jeden rodzaj- Certyfikat Unijny/Wspólnotowy.

Jak uzyskać Certyfikat?

W celu uzyskania certyfikatu należy przystąpić do egzaminu i zakończyć go z wynikiem pozytywnym. Należy również posiadać odpowiednie kompetencje zawodowe. Ponadto firma która chce uzyskać licencje nie może posiadać wyroków sądowych za przestępstwa. Obecnie organem uprawnionym do wydania certyfikatu jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Egzamin dzieli się na część teoretyczną oraz problemową. Teoria obejmuje 64 pytania , natomiast problematyka to zadanie które posiada dwa zagadnienia.

Sprawdź również: