Czym jest kwalifikacja wstępna przyspieszona uzupełniająca?

Kwalifikacja wstępna to kurs, dzięki któremu zyskujemy uprawnienia niezbędne do pracy zawodowego kierowcy. Kurs kwalifikacji wstępnej przygotowuje do bezpiecznego i zgodnego z przepisami przewozu osób lub rzeczy.
Więcej na ten temat tutaj. Zainteresowanych odsyłamy na naszą stronę prawkosieradz.pl do zakładni aktualności. W tym artykule omówimy dokładnie czym jest kwalifikacja wstępna przyspieszona uzupełniająca.

Wyjaśnienie.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona uzupełniająca powstała dla osób które posiadają już uprawnienia kwalifikacji wstępnej, i chcieliby poszerzyć je o kolejne pojazdy. Postaram się wyjaśnić na podstawie przykładu. Posiadając kwalifikacje i pracując w zakresie kategorii C, możemy uzyskać uprawnienia dla kategorii D podczas kursu przyspieszonego uzupełniającego. Nie jest wtedy konieczne przechodzenie kursu kwalifikacji wstępnej od początku, a jedynie jej uzupełnienie o interesującą nas kategorię.

Co jest ważne?

Daty, wiele zależy od tego kiedy uzyskaliśmy prawo jazdy danej kategorii oraz skończyliśmy kurs kwalifikacji wstępnej do niej. Kwalifikacja wstępna przyspieszona uzupełniająca dotyczy kierowców kategorii C, którzy uzyskali prawo jazdy po 10 września 2009 roku, a dla kategorii D po 10 września 2008 roku. Kursy dotyczą wszytkich kategori C i D (C1, C1+E,  C, C+E, D1, D1+E, D, D+E).

Jak wygląda kurs?

Kurs trwa 35h. 2h obejmują zajęcia praktyczne na drogach, natomiast pozostałe 33h przeznaczane jest na teorię. Szkolenie obejmuje zagadnienia związane z przewozem rzeczy lub osób.
Szczegółowo opisane kursy kwalifikacji wstępnej przyspieszonej uzupełniającej dla kategorii:
C,
D.

Egzamin.

Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej uzupełniającej zakończony jest egzaminem państwowym. Egzamin organizowany jest przez ośrodek szkoleniowy. Komisja egzaminacyjna zostaje wyznaczona przez wojewodę odpowiedniego do miejsca w którym prowadzone są szkolenia. Egzamin przeprowadzany jest w formie testu składającego się z 10 pytań obejmujących tematykę specjalistyczną dla danej kategorii. Pozytywny wynik uzyskujemy po udzieleniu przynajmniej 5 poprawnych odpowiedzi.

Pozytywny wynik egzaminu.

Po zakończeniu egzaminu z pozytywnym wynikiem, każdy z kursantów uzyskuje świadectwo kwalifikacji zawodowej. Kopię otrzymanego dokument wraz z badaniami lekarskimi i psychologicznymi należy dostarczyć do wydziału komunikacji należącego do miejsca zamieszkania. Pozwoli to na dodanie do dokumentu prawa jazdy kodu 95, dzięki któremu uzyskujemy uprawnienia do pracy zawodowego kierowcy.

Zapraszamy do współpracy 🙂