Praca zawodowego kierowcy jest coraz częściej wybieraną ścieżką kariery wśród młodych osób. Firmy zajmujące się przewozem osób lub rzeczy rozwijają się coraz prężniej. Z roku na rok zapewniają pracę tysiącom ludzi. Nie bez powodu praca w firmach transportowych cieszy się popularnością. Oferowane zarobki, niejednokrotnie przewyższają średnią krajową. Chcąc zostać zawodowym kierowcą oprócz odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdami będziemy musieli zmierzyć się z innymi niezbędnymi kursami. Jednym z nich jest kurs kwalifikacji wstępnej.
Czym jest kwalifikacja wstępna dowiecie się w kolejnych częściach artykułu.

Czym jest kwalifikacja wstępna?

Kwalifikacja wstępna jest kursem, zakończonym egzaminem, który przygotowuje i uprawnia do wykonywania zawodu kierowcy autobusów oraz samochodów ciężarowych.
Po 10 września 2008 na kategorię D oraz po 10 września 2009 na kategorię C, wszyscy zawodowi kierowcy są zobowiązani do ukończenia kursu kwalifikacji wstępnej. Dzięki wprowadzonym zmianom prawnym w tym zakresie wszyscy kierowcy na terenie Unii Europejskiej posiadają jednakowe uprawnienia. Ułatwia to i pozwala na pracę we wszystkich krajach UE.
kwalifikacja wstępna sieradz

Kiedy powinienem ubiegać się o kwalifikację wstępną?

Do kursu kwalifikacji wstępnej może przystąpić osoba,która nie ukończyła jeszcze kursu w danej kategorii prawa jazdy. Osoby które zdobyły prawo  jazdy przed wydaniem dyrektyw Unijnych również są zobowiązane do ukończenia kursu kwalifikacji wstępnej. Ze względu na podziały kierowców wyróżniamy odrębne kursy kwalifikacji wstępnej, są to:
Kwalifikacji wstępnej
Kwalifikacja wstępna uzupełniająca
Kwalifikacja wstępna przyspieszona
Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona.
Obowiązują one do kategorii C, C+E, C1, C1+E oraz D, D+E, D1, D1+E.

Który kurs kwalifikacji wstępnej powinienem wybrać?

Wybierając odpowiedni kurs kwalifikacji wstępnej kierujemy się wiekiem oraz datą uzyskania prawa jazdy kategorii  C, C+E, C1, C1+E lub D, D+E, D1, D1+E.

Kwalifikację wstępną, należy uzyskać jeśli zamierzamy nabyć uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi (prawo jazdy kategorii C i C+E), mamy ukończone 18 lat i nie przekroczyliśmy 21 oraz gdy posiadamy prawo jazdy uprawniające do kierowania autobusami (kat. D i D+E), ukończyliśmy 21 lat ale nie mamy powyżej 23.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona jest dla osób, posiadających lub starających się o prawo jazdy kategori C lub C+E, którzy mają ukończone 21 lat i osób powyżej 23 roku życia w przypadku uzyskiwania lub posiadania prawa jazdy kategorii D lub D+E.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca będzie potrzebna w przypadku gdy posiadamy już uprawnienia do danej kategorii prawa jazdy, posiadamy również niezbędny kurs kwalifikacji wstępnej ale zamierzamy ubiegać się o prawo jazdy innej kategorii. Na podstawie przykładu wygląda to tak: wykonując zawód kierowcy, posiadając prawo jazdy i kurs kwalifikacji wstępnej kategorii C (po 10 września
2009), zamierzając zacząć pracę w kategorii D, jeśli prawo jazdy zostało uzyskane po 10 września 2008 roku, należy ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, w tym przypadku dla kategorii D.
Sprawa wygląda nieco inaczej gdy zamierzamy poszerzyć swoje umiejętności kierowcy, a pierwsze prawo jazdy zdobyliśmy przed wprowadzeniem w życie nowych dyrektyw Unijnych. Co oznacza, że posiadając prawo jazdy kategorii D, uzyskane w 2005 roku i zgodnie z obowiązującym wtedy prawem posiadamy uprawnienia do przewozu osób, a w 2010 roku ubiegamy się o prawo jazdy kategorii C to aby zostać zawodowym kierowcą samochodu ciężarowego należy ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. W tym przypadku nie można ubiegać się o uzyskanie uprawnień na podstawie kwalifikacji wstępnej uzupełniającej.
Kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej jest dla osób, które muszą ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej. Przyspieszony kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej powstał na wniosek osób które musiały przejść kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, ale był on zbyt kosztowny i trwał za długo. Wykonanie kursu kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej jest możliwe od 1 kwietnia 2010 roku.

Jak wygląda szkolenie?

Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podstawowa część szkolenia teoretycznego obejmuje 195h teorii dla wszystkich kategorii prawa jazdy.  Dla kategorii C,C+E, C1, C1+E lub D, D+E, D1, D1+E,szkolenie w zakresie teoretycznym wynosi 65h. Szkolenie praktyczne to 16h w ruchu drogowym oraz 4h jazdy w warunkach specjalnych.
Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej również obejmuje szkolenie teoretyczne i praktyczne. Jest to 97h teorii podstawowej dla wszystkich kategorii prawa jazdy, 33h części specjalistycznej dla kategorii C,C+E, C1, C1+E lub D, D+E, D1, D1+E. Praktyczne szkolenie to 8h jazdy w ruchu drogowym i 2h jazdy w warunkach specjalnych.

Kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej to 65h teorii oraz 5h praktyki, a w przypadku kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej jest to 32,5h teorii i 2,5h praktyki.

Jak wyglądają egzaminy kwalifikacji wstępnej kierowców?

Kurs kwalifikacji wstępnej składa się z 30 pytań. 20 z nich obejmuje tematykę części podstawowej, natomiast kolejne 10 dotyczy tematów specjalistycznych dla danej kategorii prawa jazdy. Test składa się z pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Udzielając minimum 16 prawidłowych odpowiedzi z części podstawowej oraz co najmniej 5 prawidłowych z części specjalistycznej zdajemy test. Egzamin trwa 45 minut.
Test kwalifikacji wstępnej uzupełniającej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej uzupełniającej składa się z 10 pytań specjalistycznych, odpowiednich do danej kategorii i trwa 15 minut.
Uzyskując pozytywny wynik egzaminu kwalifikacji wstępnej w przeciągu 7 dni otrzymujemy świadectwo kwalifikacji wstępnej.

Jesteś zainteresowany podniesieniem swoich kwalifikacji? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się o szczegółach Twojego kursu!